недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Исмламистите ќе нападнат голем американски град?

120401_inhofe_605_ap

Поврзани вести

Американскиот сенатор Џин Инхоф, кој воедно и е член на влијателната сенаторска комисија за вооружени сили, тврди дека џихадистите од групата Исламска држава, позната како ИСИЛ подготвуваат план за напад на еден голем американски град.

– Тие се компелтни лудаци и забрзано развиваат начин како да кренат во воздух американски град, но луѓето едноставно не сакаат да веруваат во тоа, вели Инхоф.

Тој не кажува детали за неговото тврдење, но факт е дека членовите на комисијата имаат пристап до многу класифицирани податоци од разузнавачката заедница на САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести