петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Исплатени штетите од поплавите во Штип

На сметките на земјоделците и на сопствениците на викенд куќи за штетите, кои ги имаа од поплавите во нивните објекти или фарми се исплатени 2.241.010 денари.

Исплатени штетите од поплавите во Штип

Исплатени штетите од поплавите во Штип

Последни вести

Општина Штип и Владата на Република Македонија на 75 домаќинства од штипскиот регион им ги исплатија штетите од минатогодишните поплави.

Портпаролот на општина Штип, Драган Ристов на денешната прес-конференција истакна дека на сметките на земјоделците и на сопствениците на викенд куќи за штетите, кои ги имаа од поплавите во нивните објекти или фарми  се исплатени 2.241.010 денари.

– За разлика од порано кога се исплаќаше само 15 отсто од утврдената штета, сега станува збор за 100 отсто обештетување што беше најавено од поранешниот премиер и претставници на Владата на Република Македонија при ланската посета во Штип, кога се случија поплавите, на крајот на јануари и во февруари 2015 година, рече Ристов.

Тој додаде дека пред неколку месеци се исплатени и штетите од поплавите, кои ги имаа земјоделците на нивните ниви и земјоделски култури.

Најчитани вести