понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Истанбул: Едно лице загина, а седум се повредени во напад на партија

Полицијата уапсила шест лица осомничени за нападот.

istanbul napad

Поврзани вести

Портпаролот на турската Партија на националистичкото движење е убиен, а седум се ранети во напад на една канцеларија во Истанбул на таа десничарска парламентарна партија, пренесуваат денеска турските медиуми.

Нападот се случил доцна синоќа во истанбулскиот дистрикт Есенјурт, непосредно по формирање на изборниот штаб на партијата пред локалните избори во март.

Лидерот на партијата, Челал Адан рекол дека зад нападот стои сепаратистичката Курдистанска работничка партија.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести