вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Истанбул: Полицијата употреби солзавец против демонстрантите

turcija demonstracii

Поврзани вести

Во Истанбул припадниците на силите забезбедност употребиле солзавец против демонстрантите, кои протестираа против законот, што ја предвидува можноста за контролирање на корисниците на Интернет, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Станува збор за следење на активноста на поединечни корисници.

Органите на редот користеле солзавец и водени топови за да ги растераат демонстрантите, кои инсистирале за оставката на премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Речиси две илјади лица се собраа на централниот плоштад на градот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести