петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Историска средба на лидерите на Кина и Тајван

Разговорите доаѓаат пред претседателските и парламентарни избори во Тајаван, на кои фаворит е Демократската прогресивна партија, која се залага за независност, што Кина сака да го избегне.

Историска средба на лидерите на Кина и Тајван

Историска средба на лидерите на Кина и Тајван

Последни вести

Претседателите на Кина и Тајван Кси Џинпинг и Ма Јинг-џеу денеска во Сингапур ја започнаа првата историска средба по 65 години, проследена со протести и обид на демонстрантите да упаднат во тајванскиот парламент, објави МИА.

Разговорите на високо ниво ќе бидат фокусирани на односите меѓу Кина и Тајван, кои се особено тензични.

Кина тврди дека има су

Најчитани вести