понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Историски разговори меѓу Кина и Тајван

Историска средба на тајванскиот и кинескиот шеф на дипломатијата

vang ji i dzang dzucin

Поврзани вести

Кина и Тајван ги започнаа историските разговори на високо ниво, прв пат по завршување на кинеската граѓанска војна во 1949 година, јавуваат светските медиуми.

Кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, и тајванскиот колега Џанг Џуцин, започнаа четиридневни разговори во Нанинг, поранешниот главен град на Кина, кој се наоѓа во близина на Шангај.

Денешниот состанок е плод на долгогодишните напори да се подобрат односите на островите и копното, иако нема официјална агенда на разговорите и истите може да се третираат како „симболична вежба за градење на доверба“.

„Посетата не се случи лесно. Тоа е резултат на интеракциите на двете страни кои што траат многу години“, рекол Ванг и додал дека нема да се случи потпишување на било какво договор и дека главната цел на посетата е да се „помогне во олеснување на меѓусебното разбирање“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести