петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Исус на сон му рекол да изгради црква – локален поп не му дозволува да гради

andonmalaprespa

Поврзани вести

На Андон Казларов, Македонец од Албанија му се сонил сон да изгради православна христова црква на света локација во селото Леска, каде речиси сите жители се од македонска националност.

Овој човек побарал и добил поддршка од сите институции во Албанија, меѓу кои и поранешниот премиер Сали Бериша, кој лично се нафатил да ја поддржи оваа иницијатива, но сега се соочува со пречки од локалниот православен свештеник кој ги избришал списоците од оние кои ја поддржуваат изградбата.

Проблеми се јавиле со владиката на Корча, кој дал точки, а жителите ги прифатиле сите и ги исполнале, по што таа пречка била надмината, но локалниот поп и понатаму не дозволува градба.

Андон досега, освен од албанските власти и од локалното население Мала Преспа добива поддршка и од целокупната јавност, а ја бара и од македонската православна црква, како и институциите во земјава.

Досегашните средства, во износ од околу 4500 евра, се собрани од народот и се планирани да бидат инвестирани во изградба на светиот објект.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести