четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Италија денеска добива нов премиер

Денеска ќе му се довери мандатот на новата влада

dzordzo napolitano

Поврзани вести

Италијанскиот претседател Џорџо Наполитано денеска би требало да му го довери мандатот за состав на нова влада на претседателот на Демократската партија на Италија, Матео Рензи.

Иако младиот градоначалник на Фиренца веќе ја пишува програмата и го собира тимот за нова влада, консултациите може официјално да почнат кога ќе добиете мандат од Наполитано.

Аналитичарите оценуваат и дека оваа недела Рензи би можел да положи заклетва. Следните денови, а најверојатно на крајот на оваа недела, тој во Парламентот би требало да ја претстави програма на својата Влада, а Парламентот да гласа за тоа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести