среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Италија доби нов претседател

usta-630x289

Последни вести

Уставниот судија Серџо Матарела е новиот претседател на Италија, откако денеска успеа да го добие мнозинството гласови од делегатите.

По три науспешни круга, 1009 пратеници, сенатори и претставници на регионите денеска одново се собраа и со просто мнозинство го одбраа кандидатот на Демократската партија на премиерот Матео Ренци.

Во првите три круга, спроведени вчера и завчера, за избор на претседател беа неопходни две третини од гласовите.

Матарела (73) е првиот претседател на Италија кој доаѓа од Сицилија, а на оваа функција ќе го замени .Џорџо Наполитано (89) кој пред две недели поднесе оставка поради старост.

Најчитани вести