сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Италија го намали јавниот долг

Италија го има вториот најголем јавен долг во евро зоната, веднаш зад Грција

italijanski-parlament

Поврзани вести

Јавниот долг на Италија е намален за 35,6 милијарди евра во декември во однос на претходниот месец, па на крајот на 2013-та година изнесувал 2,06 милијарди евра, соопшти централната банка на Италија.

Долгот е намален благодарение на големиот буџетски суфицит и намалените потреби за ликвидни средства на државата, соопшти тамошната централна банка.

Јавниот долг на Италија е втор по големина во евро зоната, по грчкиот, и е најголема причина поради која државата од време на време се наоѓа на мета на шпекулантите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести