среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 28

Италија: Македонски државјанин уапсен за регрутирање џихадисти

Антитерористички тим на италијанската полиција во реонот на Венеција уапси еден македонски државјанин, кој е осомничен за регрутирање на борци за потребите на џихадистичката група Исламска држава, пренесува МИА.

carabineri

Поврзани вести

Антитерористички тим на италијанската полиција во реонот на Венеција уапси еден македонски државјанин, кој е осомничен за регрутирање на борци за потребите на џихадистичката група Исламска држава, пренесува МИА.

Како што јави италијанската агенција АНСА, идентитетот на мекедонскиот државјанин не е објавен, само е посочено дека тој бил индоктринирани кон радикалниот ислам од страна на имам од Босна и Херцеговина.

Осомничениот е уапсен во рамки на истрагата против неколкумина лица по потекло од Балканот, кои живееле во североисточниот дел на Италија. Тие се осомничени за создавање на мрежа за регутиррање и индоктринација на странски борци за учество во војните на Блискиот Исток.

Поради истрагата, како што пишува агенцијата, уште двајца Македонци и еден Мароканец биле прогонети, а италијанските Карабинери следат уште тројца странски борци – еден Македонец и двајца Босанци, кои заминале од Италија во Сирија.

Двајца од нив биле убиени во 2013-тата и 2014-тата, рече полицијата.

Најчитани вести