петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Италија: Рекордно ниво на сиромаштија

Europe flickr

Поврзани вести

Во текот на годината која што полека изминува повеќе од 13 отсто од семејствата во Италија живееле во релативна сиромаштија, што е рекорд откако во 1997 година почна да се води таква статистика, соопшти Министерството за труд.

Во извештајот се наведува дека 3,2 милиони семејства, односно 12,7 отсто живеат во релативна сиромаштија.

„Станува збор за најголемиот процент од 1997 година, кога е објавен првиот извештај од ваков вид“, се наведува во соопштението на тамошното Министерство.

Според методологијата која е применувана, семејствата живеат во релативна сиромаштија доколку годишно по член домаќинствата трошат помалку од 990,88 евра.

Покрај 12,7 отсто од семејствата, во релативна сиромаштија оваа година живеат и 15,8 отсто од самците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести