понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Италија: Шест години затвор за поранешен гувернер поради соработка со мафија

Затвор поради вмешаност и соработка со мафијата

rafaelo lombardo

Поврзани вести

Поранешниот гувернер на Сицилија, Рафаел Ломбардо, е осуден на шест години и осум месеци затвор, бидејќи е прогласен за виновен за соработка со мафија.

Ломбардо, кој тврди дека е невин, соопштил дека ќе се жали на одлуката на судот во Катанија.

Тој во 2012-та година поднел оставка на местото на гувернерот на Сицилија поради овие обвиненија.

Ломбардо е избран за гувернер на Сицилија, бидејќи неговиот претходник, Салваторе Куфаро, е сменет и моментално служи седумгодишна казна затвор поради помагање на мафијата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести