петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Италија: Уапсени 44 лица осомничени за корупција

lisici2

Поврзани вести

Полицијата во Италија денеска упаси 44 лица осомничени дека се дел од мрежата корумпирани политичари и деловни луѓе, кои „местеле“ тендери со цел да добијат овластувања за управување на центрите за прием на имигранти во Италија.

Апсењата се случија по минатогодишното разоткривање на ланецот на корупција во локалната власт на Рим, наречен „Мафијски капитал“, што го натера Градското собрание да ја повика Националната управа за борба против корупција да го истражи списокот на сомнителни договори.

Римската полиција објави дека издаден е налог за приведување на уште 21 лице во областа околу Рим, И’Аквила во Централна Италија, како и во Катанија и Ени на Сицилија.

Отварањето приемни центри за имигранти е мошне исплатлив бизнис за бескруполозните оператори, особено со оглед на интензивирање на кризата во оваа област и пристигнување на се повеќе имигранти во Италија

Најчитани вести