вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Италија: Уапсени 90 членови на мафијата

Уапсени 90 припадници на мафијата во Неапол

italijanska policija

Поврзани вести

Италијанската полиција направила опсежна операција против мафијата Каморе од Неапол, по што беа уапсени 90 лица, а повеќе фирми се затворени.

Во текот на акцијата на полицијата, еден бизнисмен од Кампанија се самоубил, скокајќи од четвртиот кат кога полицијата дошла во неговиот стан во една римска населба за да го уапси.

Таа операција, во која се запленети предмети во вкупна вредност од 250 милиони евра, е најсериозна акција спроведена против наполеанскиот клан Контини.

Целта била да се запленат средства добиени со перење на пари од трговија со дрога и криминал кои што ги спроведувал тој огранок на Камора преку фирми во Неапол, Рим и Тоскана.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести