петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Италија: Уапсени тројца екстремисти кои регрутирале борци за ИД од Балканот

italija_carabineriii

Последни вести

Италијанската полиција уапси тројца екстремисти, кои регрутирале борци од Балканот за Исламска држава, објавија италијанските медиуми, пренесува МИА.

Двајца од уапсените се Албанци, а едниот е италијански државјанин од мароканско потекло. Италијанските власти ги заплениле нивните мобилни телефони и таблет, на кои имало важни информации и снимки.

Италијанската полиција тврди дека  во Албанија откриен е камп за обука на исламисти.

Италијанскиот министер за внатрешни работи Анџелино Алфано истакна дека апсењето значи дека системот на превенција функционира.

Најчитани вести