“Италијанците” сигурни во Лигата на Европа

Италијанските преставници во Лигата на Европа, Фиорентина, Наполи, Интер и Торино забележаа победи на синоќешните натпревари во групната фаза од ова натпреварување.

Фиорентина беше поуспешна од белорускиот Динамо Минск, и славеше на гостувањето со убедливи 0:3. Првиот гол го постигна Аквилани во 31-та минута, а тоа беше и резултат на полувремето. Во вториот дел, Фиорентина набрзина, за само 6 минути постигна два погодока и со тоа го реши победникот на овој дуел. Најпрво Иличиќ во 61-та минута се запиша во листата на стрелците, а во 67-та минута Бернардески го постави конечниот резултат.

minsk fiorentina

Наполи исто така имаше незгодно гостување кај Слован во Братислава, но успеа да забележи победа со 0:2. Творци на победата беа Хамшик во 35-та и “резервата” Игуаин во 74-та минута.

slovan napoli

Победа со идентичен резултат како и Наполи забележа и Интер, но “нероазурите” славеа на домашен терен против тимот на Карабах, за кој целиот меч го одигра и нашиот репрезентативец Муарем Муарем. Погодоците за домашниот тим ги постигнаа Д’амбросио во 18-та и Икарди во 85-та минута.

inter

Четвртиот преставник од Италија во Лигата на Европа, тимот на Торино се изнамачи на домашен терен против данскиот ФК Копенхаген, славејќи со гол од пенал во судиското надополнување. Погодокот вреден 3 бода го постигна Фабио Кваљарела од пенал во 94-та минута.