четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 46

Италијанците за помалку од 48 часа спасиле над 10.000 мигранти

Околу 4.655 мигранти се спасени вчера, додека од морето се извлечени 28 тела во повеќе од 30 спасувачки мисии покрај либиското крајбрежје, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража.

106178668

Поврзани вести

За само два дена се спасени повеќе од десет илјади бегалци, а во истиот период настрадале најмалку 50 лица.

Од почетоот на годината во Италија пристигнале најмалку 142 илјади мигранти, додека околу 3.100 се удавиле на патот кон Европа.

Најчитани вести