вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Италијанската армија ќе одгледува канабис

101450395

Последни вести

Италијанската армија реши во согласно со Министерството за здравство да започне да одгледува канабис, кој ќе се користи за производство на лекови што ќе бидат поевтини од сегашните.

Спогодбата беше потпишана во Рим меѓу италијанските министееки за здравство и за одбрана, Беатриче Лоренцин и Роберта Пинони.

– Целта е да се произведат лекарства за тешки заболувања како склероза или против болки, изјави Лоренци. – Не треба да се придава никаво идеалистичко или културно значење, тоа е само во интерес за болните, потенцираше министреката.

Канабисот ќе се одгледува на територијата на касарна во Фиренца, која ќе се нарекува „Воен хемиско-фарамацевтски објект“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести