Свет

Италијанската полиција уапси двајца преживеани бродоломника

Италијанската полиција уапси двајца преживеани бродоломника

Италијанскиот министер за инфраструктура, Грацијано Делрио соопшти дека властите уапсиле двајца преживеани бродоломници во водите близу Либија под сомнение дека шверцувале луѓе.

Тие двајца – капетан и негов помошник, биле уапсени синоќа по доаѓањето во Катанија сициллијанско пристаниште каде биле префрлени од италијанските власти откако ги извлекле од море.

Бродот потона во неделата, а според УНХЦР животот го загубиле 800 луѓе. Полицијата досега извршила разговори со 27 преживеани.

Делрио рече дека апсењето на капетанот и неговиот прв помошник го наредил државниот обвинител.