вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Италијанската Влада на Лета доби доверба

Италијанскиот премиер Енрико Лета ја доби потребаната доверба од Сенатот

enriko leta

Поврзани вести

Италијанскиот Сенат изгласа доверба на Владата на претседателот Енрико Лета.

Претходно, доверба на Владата укажале пратениците од Долниот дом на италијанскиот парламент со 379 гласови „за“ и 212 „против“.

Гласањето било неопходно за да се потврди довербата на Владата, бидејќи Силвио Берлускони и неговите приврзаници на крајот на ноември ја напуштиле владејачката колаиција, по што Сенатот му го одзеде пратеничкиот мандат на Берлускони.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести