среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Италијански тур оператори заинтересирани за Кокино

67fc0757a18131b73bf4eb499abcea4562095634

Поврзани вести

Мегалитската опсерваторија Кокино заедно со другите археолошки локалитети од Македонија неодамна беше презентирана на археолошки саем во Салермо, Италија.

Италијанците покажале интерес да го посетат Кокино.

-Тур оператори од Италија сакаат да се поврзат со македонски туристички агенции и да носат италијански туристи на Кокино. На саемот покрај обични граѓани имаше и многу историчари, археолози. Некои веќе знаеја за Кокино, а некои прв пат слушнаа дека во Македонија има таква мегалитска опсерваторија. Ние им поделивме брошури, публикации “Македонија вечна“ каде можат да се информираат за нашите цркви, манастири, локалитети, велат од Управата за заштита на културното наследство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести