вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Италијанскиот претседател поднесе оставка

Наполитано е на 89-годишна возраст и ја најави својата оставка пред две недели. Во говор во Европскиот парламент, италијанскиот премиер Матео Ренци го нарече вчера италијанскиот шеф на државата, како „посветен Европјанин“.

napolitano

Последни вести

Италијанскиот претседател Џорџо Наполитано поднесе денеска оставка на функцијата со што го формализираше потегот најавен прeтходно.

Наполитано е на 89-годишна возраст и ја најави својата оставка пред две недели. Во говор во Европскиот парламент, италијанскиот премиер Матео Ренци го нарече вчера италијанскиот шеф на државата, како „посветен Европјанин“.

Најчитани вести