недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Италијанскиот Суперкуп ќе се игра во Катар

katar-500

Последни вести

Годинешниот натпревар од италијанскиот Суперкуп ќе се игра во Катар на 22 декември.

Оваа одлука ја соопшти првиот човек на Серие А Маурисио Берета на заедничка прес конференција со Фудбалскиот сојуз на Катар. За пехарот во Суперкупот ќе се борат шампионот Јувентус и освојувачот на Купот екипата на Наполи, а мечот ќе се одигра во градот Доха.

Во последните неколку години мечевите од ова натпреварување се играат надвор од Италија, а се разбира сето тоа поради финансиска добивка. Претходно Суперкупот се играше во Кина, САД и Либија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести