Спорт

Италијанскиот Суперкуп ќе се игра во Катар

Италијанскиот Суперкуп ќе се игра во Катар

Годинешниот натпревар од италијанскиот Суперкуп ќе се игра во Катар на 22 декември.

Оваа одлука ја соопшти првиот човек на Серие А Маурисио Берета на заедничка прес конференција со Фудбалскиот сојуз на Катар. За пехарот во Суперкупот ќе се борат шампионот Јувентус и освојувачот на Купот екипата на Наполи, а мечот ќе се одигра во градот Доха.

Во последните неколку години мечевите од ова натпреварување се играат надвор од Италија, а се разбира сето тоа поради финансиска добивка. Претходно Суперкупот се играше во Кина, САД и Либија.