четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Итен состанок на шефовите на дипломатиите на ЕУ

brisel1

Поврзани вести

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска ќе се состанат во Брисел и состанокот ќе биде посветен на кризата во Ирак, но и за друго теми како украинската криза.

Како што се наведува во Брисел, шефовите на дипломатиите ќе разговараат за влошување на кризата во Ирак,ќе се разменат мислењаза ситуацијата во Украина како и блискоисточниот мировен процес, пред се во врска со судирите во појасот Газа.

Една од најавените теми, како што се додава е влошување на безбедносната ситуација во Либија.

Состанокот кој ќе почне попладне ќе биде прв собир на министрите за надворешни работи на ЕУ, од кога Унијата воведе економски санкции за Русија.

Франција побара итно повикување на овој состанок, а  францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабијус апелираше да се одржи со образложение дека „иако е време на годишни одмори, но кога има луѓе кои умираат, одморот треба да се прекине.“

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести