петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Итна седница на украинскиот парламент за кризата во земјата

Украинската армија е во акција за ставање под контрола на источна Украина каде што про-руски сепаратисти зазедоа државни објекти и полициски станици во неколку градови. Украинската влада тврди дека зад нередите стои Русија.

download (1)

Поврзани вести

Украинскиот парламент денеска одржува итна седница на која се расправа за ескалирањето на кризата во источниот дел на земјата.
Украинската армија е во акција за ставање под контрола на источна Украина каде што про-руски сепаратисти зазедоа државни објекти и полициски станици во неколку градови. Украинската влада тврди дека зад нередите стои Русија.

Москва, пак предупредува на хуманитарна криза во источна Украина, каде што, според неа, властите во Киев водат војна против сопствениот народ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести