петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 49

Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев

Согласно законот, рокот во кој Иванов требаше да му го даде мандатот на Заев истекува на 19 мај.

mkd-320772

Последни вести

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска во 12 часот ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, инфорираа од кабинетот на претседателот.

Согласно законот, рокот во кој Иванов требаше да му го даде мандатот на Заев истекува на 19 мај.

Претходно, утрово иницијативата За заедничка Македонија поднесе претставка до Уставен суд за испитување на уставноста на постапката за избор на Џафери за Претседател на Собранието.

Најчитани вести