недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Иванов денеска ќе го добие уверението за новиот мандат

Според конечните резултати на ДИК, на гласањето на вториот круг од претседателските избори што се одржа во неделата на 27 април, Иванов го поддржаа 534.910 избирачи, додека неговиот противкандидат од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски освои 398.077 гласови.

iv

Поврзани вести

Претседателот на Државната изборна комисија,  Никола Рилкоски, денеска ќе му го врачи уверението на Ѓорге Иванов, избран за претседател на Република Македонија.

Според конечните резултати на ДИК, на гласањето на вториот круг од претседателските избори што се одржа во неделата на 27 април,  Иванов го поддржаа 534.910 избирачи, додека неговиот противкандидат од СДСМ и коалицијата  Стево  Пендаровски освои 398.077 гласови.

На вториот круг од претседателските избори гласале 967.694 избирачи односно 54,38 отсто од вкупно 1.779.572 запишани во Избирачкиот список.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести