недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Иванов денеска на средба со Џорџо Наполитано

ivanov500

Поврзани вести

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Рим ќе има билатерална средба со неговиот италијански колега Џорџо Наполитано.

Иванов во Рим ја предводи македонската делегација, по повод 46. издание на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“.

По средбата со Наполитано, шефот на македонската држава ќе го посети Италијанското здружение за меѓународни односи, каде ќе одржи предавање на тема „Од Виа Игнација до Виа Европа“.

Во рамки на активностите на македонската делегација во Рим, за денеска е предвидено потпишување протокол за соработка помеѓу правните факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Универзитетот „Ла Сапиенца“.

Во Ватиканските музеи синоќа, во присуство на претседателот Иванов, беше отворена изложба „Словенски ракописи од Македонија од XIII до XIX век“, со што почна 46. издание на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“ и беше одбележан 20-годишниот јубилеј од воспоставувањето дипломатски односи помеѓу Македонија и Ватикан.

Програмата на манифестацијата продолжува вечер со изведба на балетската претстава „14 часа“

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести