среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Иванов до Николиќ: Македонија е подготвена да понуди помош на Србија за справување со поплавите

Иванов порачал дека Република Македонија е подготвена да понуди помош и да ги стави на располагање своите расположливи ресурси со цел справување со последиците од невремето.

ivanov500

Поврзани вести

Претседателот Ѓорге Иванов остварил телефонски разговор со претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, во кој изразил жалење за изгубените животи и настраданите во невремето и поплавите кои ја зафатија Република Србија.

Иванов порачал дека Република Македонија е подготвена да понуди помош и да ги стави на располагање своите расположливи ресурси со цел справување со последиците од невремето.

Двајцата соговорници се согласиле дека е неопходно засилување на регионалната соработка и координирана акција во справувањето со природните несреќи и катастрофи, кои се во се поголем пораст, а со цел нивна превенција и ублажување на последиците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести