недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Иванов додели златни инженерски прстени на 13 првенци

Научниците и инжинерите се вистинските двигатели на напредокот на секоја земја и на светото воопшто, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов.

ivanov

Последни вести

Најдобрите студенти дипломци на техничките факултети вчера добија  златни прстени од претседателот Ѓорге Иванов во предворјето на универзитетот „Св. Климент Охридски“ на Плаошник.

Со златен инженерски прстен се закитија 13 првенци, а ова признание се доделува 11-та година по ред.

„Научниците и инжинерите се вистинските двигатели на напредокот на секоја земја и на светото воопшто. Денес вам, најуспешните и најсповетените млади инженери сакам да ви порачам дека живееме во највозбудливото време на науката, техниката и технологијата. Време кога Република Македонија целосно и посветено се вклучува во глобалната трка на знаење, иновации и креации“, истакна Иванов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести