сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Иванов: Долгорочното инвестирање во образованието носи вработувања на младите

Покрај образование, Иванов посочи дека еден од столбови е во неговта програма е и земјоделството.

ivanov-veles-500

Поврзани вести

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов на денешниот централен митинг во Велес истакна дека еден од столбовите во неговата програма е образованието.

„Со долгорочно инвестирање во образованието, Република Македонија ќе стане земја во која секоја година ќе се отвораат нови работни места, токму поради тоа што ќе имаме сè повеќе високообразовани луѓе. Образование од градинка до факултет. Затоа, се реконструираат основните училишта „Св. Кирил и Методиј“ и „Благој Кирков“ и средното училиште „Кочо Рацин“. Техничко-технолошкиот факултет започна да работи во новите простории. Обезбедени се и дисперзирани студии. Од овие клупи да произлезат велешани и велешанки подготвени за работа,“ нагласи Иванов.

Покрај образование, Иванов посочи дека еден од столбови е во неговта програма е и земјоделството.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести