вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 61

Иванов: Изборот на Талат Џафери беше несреќен избор

Тој посочи дека ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој провоцира и ќе продолжи со провокациите.

ivanovtvnova-640x286

Последни вести

Тоа е провокација, му беше толку наивно објаснувањето што не држи вода, дома тој може да си го држи знамето, неговата канцеларија има приватен дел и таму може да го држи знамето, меѓутоа тој ја претставува државата и симболите на државата се едни кои укажуваат на унитарноста на државата, истакна Ѓорге Иванов претседателот на Република Македонија во отвореното студио на Тв Нова.

-Изборот на Талат Џафери можам да кажам дека беше несреќен избор, но тоа што е објавено во службен весник морам да го почитувам, граѓанската иницијатива тоа што го покрена тоа е легитимно право на секој па да ги оставиме институциите како тие ќе го оценат тоа, вели Иванов.

Тој посочи дека ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој провоцира и ќе  продолжи со провокациите.

Тој откри дека дури и првото писмо што го упатил кон него содржело провокации, па бил принуден да му го врати за да упати до Џафери порака дека е втор човек во државата и треба да се однесува така.

„Со самиот избор да биде претседател на Собрание му следува обврска, а тоа е да го почитува Уставот. Се надевам дека неговиот хир наскоро ќе заврши и ќе се соочи со реалноста дека треба да биде претседател на Собранието, институција преку која народот зборува“, рече Иванов кој го оцени како провокација и поставувањето на албанското знаме во кабинетот на Џафери, првиот работен ден.

Сепак, Иванов вели дека нештата треба да одат согласно законите, па остава институциите да го оценат легитимитетот на изборот.

Најчитани вести