петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Иванов: Ќе продолжиме да инвестираме во индустиријата и земјоделството

Тој им вети на граѓаните дека заедно со Владата ќе работат на зајакнување на индустријата и земјоделството.

ivanov-veles-500

Поврзани вести

На голем митинг вечерва во Кочани претседателскиот кандидат на владејачката партија, Ѓорге Иванов, со, како потенцираше, чист образ дојде по втор пат да ја побара нивната доверба.

Тој им вети на граѓаните дека заедно со Владата ќе работат на зајакнување на индустријата и земјоделството.

„Во секоја држава, во секој град, па и во Кочани, индустријата и земјоделството зависат од три нешта:работливи луѓе кои произведуваат,nбрзи и безбедни патишта за транспорт на производите и евтина енергија за поголема исплатливост на производството. Работливи луѓе имаме. И самиот потекнувам од земјоделски крај и знам што значи да се живее од обработување на земјата“, им рече тој на кочанци.

На изградба и на реконструкција на патиштата се работи, рече тој, додавајќи дека  ќе се обнови и ќе се прошири патот Штип – Кочани и магистралниот пат Кочани – Виница – Делчево.

„Целата енергија ја вложуваме во создавање услови за нови работни места за граѓаните. И во индустријата, но и во земјоделството. Во Кочани досега се исплатени околу 530 милиони денари субвенции. Ќе се продолжи со инвестирањето во земјоделството, бидејќи сакаме Македонија да биде напредна земјоделски земја“, рече Иванов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести