понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Иванов ќе се обрати на „ИКТ Иновации 2014″

ivanov-gorge-640x360

Последни вести

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, утре во Охрид, ќе се обрати на затворањето на осумнаесеттата меѓународна конфереција за достигнување во доменот на базите на податоци и информациски системи – АДБИС, и воедно на отварањето на шестата меѓународна конференција „ИКТ Иновации 2014″.

Конференцијата „АДБИС“ која се одржува во различни земји во Европа, има за цел да обезбеди форум каде што истражувачите и практичарите од областа на базите на податоци и информатички системи, ќе разменуваат идеи и предлози и ќе ги дистрибуираат нивните достигнувања и визии.

Конференцијата „ИКТ Иновации 2014″ е организирана од асоцијацијата ИКТ-АКТ, која обединува универзитетски професори по информатика и компјутерско инженерство од Република Македонија, и е поддржана од повеќето универзитети по информатика во земјава. Главна тема на конференцијата оваа година се ИКТ-иновациите во светот на податоците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести