петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Иванов на инаугурација на Ердоган

На инаугурацијата се присутни 93 странски делегации, претседатели на држави, претседатели на парламенти, премиери, министри, кралски семејства и претставници од меѓународни организации.

pretsedateeelll

Последни вести

Претседателот на Ѓорге Иванов денеска во Анкара ќе присуствува на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган.

На инаугурацијата се присутни 93 странски делегации, претседатели на држави, претседатели на парламенти, премиери, министри, кралски семејства и претставници од меѓународни организации.

Новоизбраниот претседател на Турција, досегашниот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска официјално ќе биде инаугуиран за шеф на државата.

На функцијата премиер ќе го замени новиот лидер на владејачката Партија на правдата и развојот, Ахмет Давутоглу.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести