петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Иванов на инаугурација на украинскиот претседател Петро Порошенко

Од Кабинетот на шефот на државата соопштуваат дека Иванов упатил честитка за неговиот избор, во која истакнал дека е лично уверен оти со заемен ангажман двете земји можат да придонесат за јакнење на традиционално пријателските односи и за уште поплодна соработка, како на билатерален така и на мултилатерален план.

gorge-ivanov.jpg500

Поврзани вести

Претседателот Ѓорѓе Иванов утре во Киев ќе присуствува на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Украина, Петро Порошенко.

Од Кабинетот на шефот на државата соопштуваат дека Иванов упатил честитка за неговиот избор, во која истакнал дека е лично уверен оти со заемен ангажман двете земји можат да придонесат за јакнење на традиционално пријателските односи и за уште поплодна соработка, како на билатерален така и на мултилатерален план.

„Ваша Екселенцијо, имајќи ја предвид актуелната ситуација во Украина, сакам да ве уверам дека Република Македонија ги поддржува сите обиди кои можат да донесат мир и стабилност во вашата земја. Убеден сум дека пријателска Украина преку дијалог, со политички и дипломатски средства ќе успее да се справи со предизвиците и ќе продолжи по патот на обезбедување просперитетна иднина на своите граѓани“, напишал Иванов во писмото до Порошенко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести