четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Иванов на одбележување на 10-годишнина од загинувањето на Трајковски

Претседателот Иванов во дводневна посета на Босна

ivanov

Поврзани вести

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во посета на Босна и Херцеговина, по повод одбележувањето на 10-годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски и членовите на делегацијата.

Вечерва, на Јахорина, претседателот Иванов ќе оствари средба со членовите на Претседателството на Бoсна и Херцеговина, Жељко Комшиќ, Небојша Радмановиќ и Бакир Изетбеговиќ.

Утре, претседателот Иванов во Ротимље ќе присуствува на одбележување на 10-годишнината од загинувањето на поранешниот претседател, Борис Трајковски, и членовите на делегацијата.

Свои обраќања на одбележувањето во Ротимље ќе имаат претседателот, Ѓорге Иванов, и претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ.

Претседателот Иванов ќе ја предводи државната делегација на Македонија, што ќе положи венец на спомен-обележјето во Ротимље. Во државната делегација на земјава е и министерот за образование и наука, Спиро Ристовски.

На одбележувањето во Ротимље ќе присуствуваат и претставници на Армијата на Република Македонија и на властите од Босна и Херцеговина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести