петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 49

Иванов на Светски економски форум за Блискиот исток и Северна Африка во Аман

Во рамки на работната посета, претседателот Иванов ќе оствари билатерална средба со кралот на Хашемитското Кралство Јордан, Абдула Втори, како и повеќе билатерални средби со учесниците на форумот

IVANOV-622x396

Поврзани вести

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во сабота ќе престојува во работна посета на Хашемитското Кралство Јордан по повод учеството на Светскиот економски форум за Блискиот исток и Северна Африка, што се одржува во Аман.

Иванов, како што соопшти неговиот Кабинет, ќе учествува на пленарната сесија на свеченото отворање на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка и на сесијата на тема „Заштита на бегалци: наша морална одговорност“.

Во рамки на работната посета, претседателот Иванов ќе оствари билатерална средба со кралот на Хашемитското Кралство Јордан, Абдула Втори, како и повеќе билатерални средби со учесниците на форумот.

На Светскиот економски форум за Блискиот исток и Северна Африка е најавено учество на над 1.000 политички лидери, претставници од бизнис секторот и цивилното општество, од повеќе од педесетина држави.

Темите на дискусија на форумот се однесуваат на улогата на Кралството Јордан во регионот, економските перспективи на земјите од овој регион, промените во геополитиката и хуманитарните предизвици во однос на состојбите во Сирија, Ирак и Либија, како и актуелната мигрантската криза.

Најчитани вести