вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Иванов: Не прифаќаме да се промени уставното име на Македонија

Не прифаќаме ни идеи, ни концепти, кои би го загрозиле националниот идентитет, истакна Иванов

unnamed1

Поврзани вести

Не прифаќаме да се промени Уставот на Република Македонија. Не прифаќаме да се промени уставното име на Македонија. Не прифаќаме ни идеи, ни концепти, кои би го загрозиле националниот идентитет, македонскиот јазик, но и македонскиот модел на соживот, истакна претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на митингот во Делчево.

Затоа што сите што живееме во Македонија сме Македонија. Сите припаѓаме на Република Македонија. Сите сме граѓани на оваа земја. И затоа си ја чуваме. Затоа сме и посветени на неа. И затоа сакаме како тим да работиме за неа. Ја менуваме претставата за Македонија. Гледате во последниве години колку пријатели стекна Македонија после нашиот глас, кои бараат Македонија да го добие тоа што го заслужува, да биде и членка на НАТО и членка на Европската унија“, рече Иванов.

Иванов нагласи дека во изминатиот период направени се реформи и добиени се пет позитивни извештаи од Европската комисија, како и пет препораки за почеток на преговорите за членство во Унијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести