недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Иванов присуствуше на опелото по повод смртта на Желев

ivanov_bg

Последни вести

Претседателот Ѓорге Иванов денеска присуствуваше на опелото што по повод смртта на поранешниот бугарски претседател Жељу Желев се одржа во катедралниот храм „Св. Александар Невски“ во Софија.

На опелото се обрати актуелниот бугарски претседател Росен Плевнелиев, а покрај македонскиот претседател присуствуваа и албанскиот претседател Бујар Нишани и косовскиот претседател Атифете Јахјага.

– Неговата улога е огромна, историска, бидејќи беше првиот што придонесе за меѓународното признавање на Република Македонија, а ги поттикна на ваков чекор и другите лидери, од регионот и од светот. Во разговорите со него, лично ми кажуваше како придонел претседателот Јелцин да го направи истото што го направил тој, изјави претседателот Иванов.

Желев во 2010 година беше одликуван од претседателот Иванов со Орден „8 Септември“, за исклучителни заслуги за признавањето на независна и суверена Република Македонија од страна на Република Бугарија.

Најчитани вести