четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Иванов се сретна со министерката за одбрана на Албанија

ivanov_kodeli

Последни вести

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ја прими Мими Кодели, министер за одбрана на Република Албанија, која престојува во еднодневна посета на земјава.

Како што соопшти кабинетот на претседателот Иванов, двајцата соговорници изразиле задоволство од севкупната соработка меѓу Република Македонија и Република Албанија на билатерален и на мултилатерален план, особено во сферата на одбраната.

Претседателот Иванов ги поздравил досегашните заеднички ангажмани во интегративните процеси, особено во рамки на Јадранската повелба и изразил очекување за активна поддршка од Република Албанија во однос на членството во НАТО.

Македонскиот претседател ги поздравил и напорите за натамошно унапредување и продлабочување на билатералната соработка во сферата на одбраната, преку реализација на проекти и заеднички активности. 

фото: МИА

Најчитани вести