недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Иванов се сретна со српскиот премиер Вучиќ

iv1

Последни вести

Во рамки на официјалната посета на Србија, Иванов денеска имаше средба со српскиот премиер Алаксандар Вучиќ.

На средбата беа реафирмирани заемните определби за продолување на позитивната динамика во соработката меѓу двете земји, и во таа смисла беа истакнати очекувањата од следната заедничка седница на двете влади.

Централно место во разговорите, како што информираат од Кабинетот на претседателот, имаа прашањата од сферата на економијата и крупните регионални инфраструктурни проекти кои ќе ги поврзуваат дравите и народите во регионот, како и соработката во сферата на евроинтеграциите.

iv22

Претседателот Иванов во рамки на посетата во Панчево ќе се сретне и со претставници на македонското малцинство во Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести