недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Иванов: Шесте препораки за преговорите се огромен капитал кој не смее да се изгуби

иванов1

Поврзани вести

Очекувам одговорно однесување од политичките партии затоа што самите лидери на партиите одлучија во тој формат да се сретнуваат и на тој начин да изнајдат излез од кризата, кога ја презеле обврската да најдат решение, нивна е и одговорноста, истакна вечерва претседателот Ѓорге Иванов во интервјуто заТВ Сител, коментирајќи ја актуелната политичка криза и разговорите меѓу политичките лидери.
Македонскиот претседател уште еднаш повика на дијалог, притоа нагласувајќи дека преку разговор и дијалог може да се најдат решенија, кои што понекогаш се резултат и на компромис, во кој нема ниту победени ниту поразени.
– Шесте препораки за почеток на преговорите што досега сме ги стекнале се огромен капитал, кој што не вреди туку така да се изгуби, порача Иванов.

Запрашан за тоа дали за политичката ситуација во Република Македонија разговарал со претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер, македонскиот претседател истакна дека на средбите со Јункер, со  еврокомесарот Јоханес Хан како и со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, го информирале дека ги следат сите состојби во земјава, и очекуваат конкретни решенија, односно исполнување на договореното.

Најчитани вести