сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Иванов со благодарност за достоинственото одбележување на годишнината од смртта на Трајковски

Macedonia's President Gjorge Ivanov addresses the audience during the Eurasia Economic Summit in Istanbul

Поврзани вести

Претседателот Ѓорге Иванов синоќа на Јахорина одржа средба со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ и Небојша Радмановиќ.

На средбата, претседателот Иванов изрази благодарност за севкупниот ангажман на властите во Босна и Херцеговина за достоинствено одбележување на 10-годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски и членовите на делегацијата, пренесува МИА.

Претседателот Иванов и членовите на Претседателството на БиХ разменија мислења и информации за билатералните односи и соработката, како и за актуелните политички и економски состојби во Република Македонија и Босна и Херцеговина. Двете држави имаат исклучително блиски и пријателски односи, негуваат традиционално пријателство со висок степен на взаемно разбирање и меѓусебна поддршка, а билатералната соработка има позитивна динамика, беше взаемно заклучено на средбата.

Во контекст на економската соработка, соговорниците констатираа заемен интерес за нејзино натамошно интензивирање, но и дека обемот воопшто не кореспондира со можностите и капацитетите на двете економии. Договорено е фокусот на вниманието во наредниот период да биде ставен на зголемување на обемот и содржината на економската соработка и трговската размена.

Претседателот Иванов подвлече дека забрзаната интеграција, наместо одржување на статус кво состојбата, е рецепт за европеизација и обезбедување трајна стабилност и просперитет на Балканот. Република Македонија е подготвена со Босна и Херцеговина, како и со сите останати земји од регионот на ЈИЕ да соработува, да споделува искуства и поддршка за исполнување на таквата цел, истакна македонскиот претседател.

Иванов денеска ќе ја предводи државната делегација на одбележувањето на 10-годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски и членовите на делегацијата во Ротимље.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести