Македонија

Иванов упати телеграма со сочувство до Оланд

Иванов упати телеграма со сочувство до Оланд

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод терористичките напади во Ница, упати телеграма со сочувство до Претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд.

Интегрален текст од Телеграмата:

Почитуван господине Претседател,

Со шок и огорченост ја примив веста за терористичкиот напад во Ница, во кој животот го загубија голем број на невини лица и каде има голем број на повредени. Во овие тешки мигови на тага на пријателскиот народ на Француската Република, дозволете ми да изразам сочувство на семејствата на жртвите на овој грозоморен и антицивилизациски чин, а на повредените да им посакам брзо закрепнување.

Република Македонија остро ги осудува и се спротивставува на сите терористички напади и е солидарна со Француската Република во борбата против тероризмот.

Како никогаш досега, потребно ни е заедништво, максимална соработка и одлучност во борбата против сите оние сили кои преку насилство и терор сакаат да внесат страв и омраза, притоа уништувајќи ги сите цивилизациски придобивки кои генерациите зад нас истрајно ги создавале.

Господине Претседателе, нашите мисли и молитви се со Вас и со семејствата на жртвите.