недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Иванов во БиХ на одбележувањето на 100 години од Првата Светска Војна

10378087_10152236592196158_7056637482827366228_n

Поврзани вести

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре ќе престојува во работна посета на Босна и Херцеговина, на покана од претседавачот со Претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ и градоначалникот на Сараево Иво Комшиќ.

Како што соопшти Кабинетот на Претседателот на РМ, Иванов вечерва во Сараево ќе присуствува на концерт што ќе го одржи Виенската филхармонија во рамки на одбележувањето на 100-годишнината од почетокот на Првата светска војна.

„Целта на настанот е да се упати порака за мир и просперитет, толеранција, заеднички живот и меѓусебно почитување“, соопштија од Кабинетот.

Предвидено е на настанот да присуствуваат и претседателите на Австрија, Хрватска и на Црна Гора – Хајнц Фишер, Иво Јосиповиќ и Филип Вујановиќ, и се очекува со нив претседателот Иванов да оствари средби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести