понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Иванов во посета на Чешката Република

gorge-ivanov.jpg500

Поврзани вести

Претседателот Ѓорге Иванов, на покана на неговиот чешки колега Милош Земан, утре ќе престојува во официјална посета на Чешката Република.

За време на посетата, македонскиот претседател ќе се сретне и со премиерот Бохуслав Соботка.

Во пресрет на посетата на Иванов, портпаролот на Земан, Јиржи Овчачек изјави дека еден од приоритетите на надворешната политика на Чешка е влез на земјите од Западниот Балкан во ЕУ, а Македонија е една земјите-кандидатки во Унијата и се стреми за приклучување кон НАТО, јави дописникот на МИА од Прага.

Овчачек ја повтори поддршката што Чешка и ја дава на Република Македонија цитирајќи ја изјавата на поранешниот шеф на чешката дипломатија Карел Шварценберг пред две години кога при средбата со Иванов рече дека Прага поддржува што е можно најбрзо приклучување на Македонија во Северноатлантскиот сојуз.

Исто така, се потсетува дека и поранешниот премиер Петр Нечас на Македонија и понуди помош со преговорите за пристапување во Унијата, како и дека еден од проблемите кој го кочи приемот на земјата во ЕУ и НАТО е спорот со Грција за името.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести