понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Иванов во посета на Швајцарската конфедерација

mkd-82669

Последни вести

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска (15 октомври, 2014 година) ќе престојува во работна посета на Швајцарската Конфедерација. Во Берн, претседателот Иванов ќе оствари средба со претседателот на Швајцарската Конфедерација, Дидиер Буркхалтер.

За време на посетата на Швајцарската Конфедерација, претседателот Иванов ќе учествува на 25-тата годишна сесија на Форумот Кран Монтана.

Во рамки на Форумот Кран Монтана, што годинава се одржува во Женева, претседателот Иванов ќе се обрати на сесијата „Национална и глобална безбедност“, на тема „Безбедноста на новата европска бизнис дестинација: Балканот и глобалната безбедност“. Теми на годинешната сесија се глобалната безбедност и ситуациите во Африка, Сахара, Ирак и Блискиот исток, со фокус на Балканот.

За време на посетата на Швајцарската Конфедерација, претседателот Иванов ќе оствари средба и со Високиот комесар за човекови права на ОН, г. Зеид Ра’ад Ал Хусеин, и ќе се сретне со претставници на Форумот на македонските друштва во Швајцарија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести