недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Иванов во Росоман: Отвораме нови пазари за земјоделските производи

ACE_2796

Поврзани вести

Ќе се отвораат нови пазари за пласман на сето она што го раѓа земјата од Росоман, истакна денеска претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори, Ѓорѓе Иванов.

„За да се развие винската индустрија и винскиот туризам, во општина Росоман се понудени на продажба градежни парцели. Тоа долгорочно ќе значи нови работни места за граѓаните од Росоман. Вашите земјоделски производи, грозјето, праската, треба лесно и брзо да ги пласирате на пазарите низ Македонија и на европските пазари. Отвораме нови пазари за пласман на сè она што раѓа земјата од Росоман. Истовремено треба да се инвестира во преработувачки капацитети за да се зголеми вредноста на вашиот труд. Затоа се инвестира во инфраструктурата. Се градат, се обновуваат и се прошируваат патиштата“, рече Иванов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести